Wpisy z wrzesień 2019

Owady spotykane, na co dzień

Owady w naszym otoczeniu są bardzo często spotykane, ale niestety nie zawsze te spotkania są przyjemne. Niekiedy zdarza się tak, że człowiek niestety po spotkaniu z owadem ma bardzo niemiłe wspomnienia, co bardzo często jest siłą napędową do tego, aby likwidować owady. Bardzo częstym owadem, na jakiego możemy się natknąć jest między innymi osa czy pszczoła. Są to owady niby pożyteczne dla człowieka, ponieważ dzięki nim nasze rośliny mogą się rozmnażać i oczywiście wydawać owoce, które człowiek później zjada z największym smakiem. Owady typu pszczoła niestety posiadają dość duży temperament, a co za tym idzie, jeżeli spotkają się z minimalną formą agresji ze strony człowieka natychmiast atakują. Atak pszczoły może dla człowieka skończyć się niemiłym użądleniem. Wszystko było by dobrze, gdyby niektórzy ludzie niebyli uczuleni na jad pszczoły. Jeżeli człowiek uczulony zostanie użądlony, to natychmiastowo jest mu potrzebna pomoc lekarska, a w przypadku baraku jej pomocy, człowiek poszkodowany może nawet umrzeć.
Przypadki roznoszenia śmiertelnych chorób przez owady są spotykane w naszym świecie i niestety nie są to tylko smutne założenia, ale niestety jest to straszna rzeczywistość. Możemy się pocieszać tym, że takie wypadki są bardzo rzadkie w naszej szerokości geograficznej. Niestety owady przybywające z innych kontynentów, posiadają skażenie w swoim ciele i jeśli ukąsiłyby jakiegoś człowieka w swoim środowisku to ma on szanse na przeżycie większe, ponieważ jego organizm jest bardziej przygotowany na takie zdarzenia niż człowieka mieszkającego w innym środowisku, który jest uodporniony na inne choroby. Jeżeli człowiek zostanie narażony na zbyt długie działanie zbyt szkodliwych środków to oczywiście mu one zaszkodzą i tak samo jest z owadami, jeżeli ukąsi nas jakiś zakażony owad to najprawdopodobniej zostaniemy zarażeni, jakąśchorobą, która niestety może spowodować wielkie i bardzo niekorzystne konsekwencje. Musimy dbać o samych siebie i często chodzić do lekarza, a zwłaszcza po jakimkolwiek ukąszeniu.

Owady w zoo

Pokazowe owady dla ludzi są bardzo często spotykany zjawiskiem wykorzystywanym przez ludzi do zarabiania pieniędzy, ponieważ to niestety w dzisiejszych czasach jest przepustka do tego, aby móc godnie i dostatnio żyć. Niektórzy mówią, że pieniądze szczęścia nie dają, ale ja twierdze, że bez nich i tak człowiek będzie nieszczęśliwy. Człowiek postanowił zgromadzić w jednym miejscu wiele zwierząt różnych gatunków, ale oczywiście takich, których nie możemy zobaczyć, na co dzień naszym najbliższym otoczeniu. Jednak pomimo tego, że taki wysiłek na pewno wymagał wielu nakładów finansowych i jak sądzę wielu pozwoleń i oczywiście wyrzeczeń ze strony pomysłodawcy i wykonawcy. Zoo to bardzo fajny pomysł na spędzenie wolnego popołudnia wraz z rodziną czy z drugą ukochana osobą. Owady w zoo są przeważenie bardzo egzotyczne, co z resztą jest chyba jednym z głównych powodów, dla którego ludzie przybywają do zoo, aby oglądać takie dziwne stworzenia. Zoo jak jest usytuowane w miejscu ruchliwym przynosi duże zyski.

Owady pożyteczne

Pomoc dla człowieka ze strony owadów jest bardzo często spotykanym zjawiskiem. Owady wbrew niemiłym stereotypom również mogą być bardzo pomocne dla człowieka. Jeżeli człowiek tylko ruszy trochę głową i pomyśli jak odpowiednio spożytkować potencjał, który tkwi w owadach to oczywiści może osiągnąć wspaniałe wyniki. Weźmy na przykład osy lub pszczoły. Jeżeli pszczoły są odpowiednio dokarmione przez człowieka to potrafią zrobić przepyszny miód, który jest bardzo popularny dla człowieka. Dzięki miodowi człowiek potrafi nawet wyzbyć się ze swojego organizmu złych toksyn, które powodują jego osłabienie i w konsekwencji mogą grozić nawet chorobom. Dlatego człowiek stara się jak tylko może, aby odpowiednio wykorzystać wszystko, co w naturze jest do wykorzystania. Niekiedy jest to wykorzystywanie nadmierne i jak to zwykle bywa człowiek wykorzystuje wszelkie surowce mineralne i ziemia zostaje zdegradowana przez wiele lat, a to nic innego jak szkodzenie samemu sobie, ale człowiek nie potrafi tego zrozumieć.

Owady szkodliwe

Pasożyty to największa zmora człowieka. Pasożyty bardzo często powoduj wielką szkodę człowiekowi, a ten z kolei dokłada wszelkich starań, aby pozbyć się powodu, dla którego odczuwa tka wielką szkodę. Pasożyt to nic innego jak owad, a nawet stworzenie, które działa na niekorzyść człowieka. Bardzo często ludzie określają siebie nawzajem szkodnikami, ale tylko w sytuacjach, kiedy jeden drugiemu wyrządza krzywdę lub działa na niekorzyść drugiego człowieka. To właśnie z pasożytami człowiek ma najwięcej zatargów, to pasożyty przyczyniają się do strat, jakie ponoszą rolnicy i to właśnie one spędzają dużej części ludzi sen z oczu. Szkodniki to stworzenia, które niekiedy nawet nieświadomie działają na niekorzyść człowieka, a co za tym idzie same sobie, ponieważ w konsekwencji takiego działania człowiek w końcu wyeliminuje takie stworzenia. Jeżeli człowiek spróbuje zmienić naturę danego owada i zacznie wykorzystywać go jako swojego pracownika to oczywiście będziemy mogli zrezygnować z określenia pasożyt, ale to jest bardzo trudne do osiągnięcia.

Środki owadobójcze

Śmierć owadom ze strony chemii jest bardzo często wykorzystywana podczas wojny, jaką człowiek toczy z owadami. Chemia jest źródłem powstawania wszelkich środków owadobójczych, które są bardzo często wykorzystywane przez człowieka w momencie, jeżeli chce on się pozbyć jakiegoś robaka czy większej ilości owadów. Środki owadobójcze są niestety bardzo szkodliwe nie tylko dla owada, ale również człowieka i jego najbliższego otoczenia, a tak właściwie otoczenia, w którym został użyty dany środek owadobójczy. Jednak, jeżeli mamy zamiar rozpocząć wojnę z owadami to oczywiście ot jest najbardziej skuteczny środek na eksterminację tych stworzeń, a jeżeli sami wolimy nie bawić się w tak groźne rozwiązania to oczywiści możemy udać się do specjalisty, który z cała pewnością zajmie się naszym problemem, jednak musimy liczyć się z tym, że żaden człowiek nie wykona nam tej usługi za darmo, więc jeżeli chcemy mieć dobrze wykonaną pracę to musimy liczyć się z tym, że osoba wykonująca dane zadanie zażąda od nas zapłaty.

Owady

Owady zawsze wrogiem człowieka? To jest przekonanie, które panuje u ludzi, oczywiście nie u wszystkich ludzi. Najczęściej inne zdanie jest spotykane u tej grupy ludzi, która, na co dzień zajmuje się owadami i są oni świadomi, jaką rolę odgrywa w życiu człowieka każdy owad. Oczywiście jest grupa robaków, bo tak właśnie potocznie określa się owady, która jest jedynie szkodnikami i działa na niekorzyść człowieka, ale oczywiście nie możemy wszystkich owadów wrzucać do pojemnika podpisanego jedną karteczką. Jest całkiem spora grupa owadów, która działa na korzyść człowieka i pomaga mu w momencie, kiedy on nawet nie ma o tym zielonego pojęcia. Człowiek to stworzenie, które żyje w oparciu o stereotypy. Jeżeli raz człowiek się zrazi powiedzmy do owada to już do końca życia będzie żywił do niego urazę, oczywiście wszystkie owady z tego gatunku będzie uważał za swoich wrogów i stworzenia, które należy tępić, chociaż tak naprawdę niekiedy wcale nie mamy racji, a zabijanie owadów czasami przynosi nam wielką stratę.

Najlepszy przyjaciel człowieka

Jak już wcześniej wspomniano zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi człowieka ludzi. Zwierze może być naszym najlepszym kompanem, zawsze nas wysłucha, możemy się mu zwierzyć z nurtujących nas problemów, zawsze zrozumie, nigdy nam nie przerwie. W podziękowaniu za tą wierną przyjaźń i przywiązanie powinniśmy zadbać by nasz zwierzak czuł się jak najlepiej i miał zapewnione jak najlepsze warunki do normalnego funkcjonowania. Pamiętajmy o zapewnieniu mu odpowiedniej ilości ruchu oraz swobody, by nie musiał cały czas gnieść się w małym mieszkaniu, szczególnie w przypadku zwierząt potrzebujących swobody i dużej ilości ruchu, na przykład psów. Skoro zwierze jest najlepszym przyjacielem człowieka, nie powinniśmy się dopuszczać haniebnych czynów porzucania naszych pupili lub oddawania ich do schronisk, gdyż z najlepszym przyjacielem nie postępuje się w taki sposób. Musimy pamiętać, że zwierze ma też swoje uczucia, przywiązuje się do nas, a poprzez jego odrzucenie przeżywa ono ogromne rozterki i żałości, których nie da się opisać.

Rozrywka i zabawa

Nasz pupil i zwierzątko domowe może nam przynieść wiele radosnych i zabawnych chwil. Zabawa z nim często powoduje u nas poprawę humoru, wpływa na nasze samopoczucie i tym podobne. Zarówno nasze zwierze domowe czerpie przyjemność ze wspólnej zabawy. Musimy jednak pamiętać, że nie jest ono zabawką i nie zawsze będzie miało ochotę na wspólne gry i harce kiedy my takową posiadamy. Zwierzęta w różny sposób dają nam do zrozumienia, że nie są obecnie zainteresowane wspólną zabawą i chcą by zostawić je w spokoju i powinniśmy to uszanować. Wspólna zabawa i spędzanie czasu z naszym pupilem, jest bardzo ważne, gdyż pozwala to na zaciśnięcie więzi pomiędzy zwierzęciem, a panem oraz jeszcze większe oswojenie naszego zwierzaka z nami. Pamiętajmy także, że wiele zwierząt domowych, szczególnie psy potrzebują dużej ilości ruchu, dlatego świetnym pomysłem na wspólną zabawę, która obu stroną przyniesie radość, są różnego rodzaju zajęcia na otwartej przestrzeni, na przykład w parku, gdzie pies może się wybiegać, nie musząc chodzić na smyczy przy nodze lub siedząc spokojnie w mieszkaniu.

Szkolenie zwierząt

Wielu z nas chciałoby, żeby nasze zwierzęta domowe, a szczególności psy od razu rozumiały to co do nich mówimy oraz to co jest zła i czego nie mogą robić. Oczywiście pies sam się tego nie nauczy i potrzebna jest mu nauka. Mamy dwie możliwości albo szkolenie naszego psa samodzielnie, albo wysłanie go na specjalistyczne szkolenie do jednej z licznych psich szkół. Pies musi przyzwyczaić się i nauczyć podstawowych zasad, a na pewno nie będzie sprawiał nam problemu nawet jeśli mieszkamy w małym mieszkaniu bloku. Pamiętajmy jednak, że zwierze jest tylko zwierzęciem i nie jest nieomylne, w szczególności jeśli nawet my popełniamy błędy. Dlatego nawet wyszkolony pies może czasami nabroić i zrobić coś co było mu wyperswadowywane podczas szkolenia i treningu. Mimo to nauczenie naszego pupila podstaw zachowania, których powinien przestrzegać jest podstawą, gdyż w później może być już zapóźni, by spróbować w nim coś zmienić i może on stwarzać tylko liczne kłopoty.

Miłość do zwierząt

Nasze zwierzęta domowe powinny być obdarzone przez nas uczuciem, a szczególnie troską. Dobre nastawienie w stosunku do nich i ciepło z jakim się do nich odnosimy wpływają także na nie same powodując, że stają się bardziej ufne w stosunku do nas i nasz kontakt z nimi jest jeszcze bardziej zażyły. Każda istota potrzebuje miłości, także zwierzę. Dlatego jeśli nie posiadamy swojego pupila, a myślimy intensywnie nad możliwością przygarnięcia czy zakupienia zwierzęcia domowego, odwiedźmy najpierw schroniska i zobaczmy czy tam nie znajdziemy czworonoga, który nas zauroczy i będziemy chcieli właśnie mu okazać naszą miłość, na którą w pełni zasługuje, szczególnie za zło jakie go spotkało ze strony ludzi przed trafieniem do schroniska. Zwierzęta obdarzone uczuciem będą je umiały w wspaniały sposób odwzajemnić poprzez ufność do swojego właściciela i przywiązanie, które podczas nawet krótkiej rozłąki powodują w psie prawdziwe uczucie cierpienia. Nie na darmo mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, także każde inne zwierze, odpowiednio przez nas traktowane, może nim zostać.